Facebook

Z Mikuszowic Śląskich. Zn. czerwone, później zielone, ok. 1.45. Z przyst autob. MZK przy ul. Bystrzańskiej skręcamy w lewo , przechodzimy przez most na Białce i dochodzimy do ul. Żywieckiej , którą, kierujemy się w stronę Żywca. Teraz skręcamy w lewo uliczka wśród domostw i podchodzimy do brzegu lasu u stóp Łysej Góry(660 m). Szczyt ten trawersujemy zlewej i osiągamy polanę i przełęcz (578 m) między Łysą Góra i Rogaczem(828 m). Tutaj spotykamy zn. żółte podchodzące z lewej strony od Straconki. Dojście z przyst. MZK stalownik. Zn. czarne, ok 0.45. Do przełęczy tej można dojsć z przyst. MZK nr 2 niedaleko szpitala Stalownik, podchodząc w górę dolinki. Znaki doprowadzają nas do węzła szlaku czerwonego i żółtego ze Starconki .Przecinamy je , wygodną ścieżką leśną trawersujemy pn. zbocze Rogacza i dochodzimy do zn. zielonych. Za znakami tymi wychodzimy wkrótce na polanę i do schroniska.

Ze Straconki torem saneczkowym. Zn. zielone, ok 1.30 g. Z przyst autobusowego MZK idziemy krótką drogą na wsch., po czym skręcamy w prawo i torem saneczkowym wspinamy sie na grzbiet Góry Jałowcowej. Grzbiet ten ciagnie sie na wsch. i łączy się z pn. ramieniem Magurki, które poprzez Sokołówkę schodzi do przełęczy Przegibek. Grzbietem Góry Jałowcowej wznosimy się lasem na wsch. aż do polany Handerkuli. Podchodzimy do jej górnego skraju i skręcamy w lewo na pd. trawersem, na zach. stok Sokołówki (858 m) . Niebawem odgałęziają się w prawo zn. czerwone do Mikuszowic. Stąd wspólnie ze znakami niebieskimi krótkim podejściem wychodzimy na szczyt i do schroniska.

Z Bielska-Białej przez Gaiki(808 m) i Przegibek (663 m). Zn. niebieskie, ok. 3.30g. Od kościoła w Białej na Gaiki i na niewielkie siodełko na wsch. Od nich szlakiem niebieskim. Z siodełka schodzimy na pd. wsch., a następnie na pd. dosyć stromo na bliską przeł. Przegibek i do przewijającej się przez nią szosy. Z przełęczy bardzo stroma ścieżką przebijając się obok słupów podchodzimy na pd. na stok Sokołówki, której szczyt obchodzimy z prawej (zach.) strony polaną . Poniżej szczytu Magurki dołączają do nas zn. zielone i wraz z nimi podchodzimy na szczyt i do schroniska.

Ze Straconki przez Rogacz(828 m). Zn. żółte, ok 1.30 g. Z przyst autob. MZK przez most kierujemy się w dol. Małej Straconki i podchodzimy polami i lasami na pd. na przełęcz między Łysa Górą z prawej a Rogaczem z lewej strony. Na przełęczy, którą zalega polana, przecinamy zn. czerwone i podchodzimy ku pd. wsch. spadzistą szeroką przecinką na otwarty grzbiet i obok osiedla wychodzimy na Rogacz. Stąd połogim grzbietem na wsch. na szczyt Magurki

Z Wilkowic. Zn. zielone, ok 1.30 g. Ze st. kol. Bystra-Wilkowice idziemy na pd. wsch. i dochodzimy do szosy Bielsko-Biała - Żywiec, Przekraczamy ją i drogą przez wieś Wilkowice , wciąż na pd. wsch. ok. 1 km, po czym skręcamy w lewo między domami i przechodzimy potok. Polami w górę, aż do lasu, gdzie droga nasza stromo wprowadza na polany pod szczytem i do pobliskiego schroniska.

Z Mikuszowic (stacja kolejowa).Zn czerwone, ok 1.30 godz. Ze st. kol. dochodzimy do szosy Bielsko-Biała - Żywiec i nią w prawo ok. 300m, po czym zbaczamy w lewo i pniemy się dość stromo. Dojście to można skrócić bardzo dojeżdżając autobusem MZK nr 2 do przyst. Stalownik. Następnie skręcamy z szerokiej ścieżki w prawo i serpentynami poprzez młody las znowu osiągamy szeroką ścieżkę . Przechodzimy koło figury świętego Józefa i wychodzimy na polanę, mijamy studenckie schronisko turystyczne (Chatka ATK) i ponownie wchodzimy w las. Na najbliższej polance skręcamy w lewo i podchodzimy do prawego górnego jej rogu, aby po przejściu wycinką leśną dotrzeć do nowo rozległej polany. Z niej w prawo podchodzimy do schroniska